Jdi na obsah Jdi na menu
 


Agility

 →Je sport se psy, závod podobný koňskému parkůru. Vznikl okolo roku 1978 v Anglii.

→Agility může dělat úplně každý s jakýmkoliv psem. Samozřejmě některá plemena se na agility hodí víc (pudl, sheltie, border kolie,..).
Cílem je, aby psovod se svým psem překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase.
→Překážky na trati se dělí do tří skupin - skokové (skok vysoký, skok daleký a zeď), zónové (kladinu, áčko a houpačku) a ostatní (tunely pevné a látkové, kruh, slalom a stůl).
→Chyby
Za chyby se počítá shození laťky u skoku vysokého, shození části zdi, odraz od překážky u skoku dalekého, minutí branky ve slalomu (s výjimkou první), nedošlápnutí psa do kontaktní zóny u zónových překážek, seskočení z houpačky dřív, než se dotkne země, nedodržení časového limitu výdrže na stole a obvykle u kategorie začátečníků (A1) neúmyslný kontakt se psem. Zvláštním druhem chyby je překročení tzv. standardního času. Pokud tým překonal parkur v čase horším než standardním, ale lepším než maximálním, je to považováno za chybu a každá setina sekundy, o kterou je překročen standardní čas, je penalizována jednou setinou trestného bodu (čas běhu se měří na setiny sekundy - čím dál obvyklejší je elektronická časomíra). Za odmítnutí se považuje minutí nástupní strany překážky (např. pes překážku oběhne a musí se vrátit, stačí ale, aby pes minul překážku a současně proťal rovinu, ve které je nástupní hrana překážky - prostě překážku mine) a minutí první branky ve slalomu. Každá chyba a každé odmítnutí je ohodnoceno 5 trestnými body. Počet chyb není omezen, maximální povolený počet odmítnutí je 2 na jeden běh.
→Kategorie
Jsou tři velikostní kategorie a to small (psi do 34,99 cm KVH [kohoutkové velikosti]),medium (psi od 35 do 42,99 cm KVH) a large (od 43 cm a výše). A podle nich je stanovena i výška překážek.

civava6.jpg

 
 
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:)

(www.verandin.blog.cz, 20. 11. 2011 16:58)

Vždycky jsem myslela že skáčou a tak jen chrti.. ale vidím že ne ;)
Veranda*